خرید اقساطی برای فرهنگیان، توانا کارت یک پیشنهاد یا یک ضرورت؟

خرید اقساطی

در این مقاله از سری از مقالات توانا کارت فرهنگیان ،به خرید اقساطی و مزایای آن می پردازیم .خرید اقساطی به معنای خرید کالا یا خدماتی است که به جای پرداخت کامل هزینه آن، به صورت اقساطی پرداخت می شود. در این روش، خریدار مبلغ کالا را به صورت اقساط مشخص شده پرداخت می کند و پس از توافق با فروشنده یا بانک، به صورت ماهانه  به مدت معینی اقساط را پرداخت می کند.

خرید اقساطی معمولاً برای محصولات گران قیمت مانند خودرو، لوازم خانگی، لوازم الکترونیکی و مصارف شخصی استفاده می شود. این روش به خریدار امکان می دهد که کالای مورد نظر خود را بدون نیاز به پرداخت کامل هزینه، خریداری کند و به جای آن، به صورت ماهانه یا هفتگی قسط ها را پرداخت کند.

خرید اقساطی از دیروز تا به امروز

جهت خرید این لوازم دو راه پیش رو دارید: خرید نقدی یا خرید به صورت قسطی

امروزه به دلیل عدم تطابق درآمد افراد با هزینه های ضروری زندگی، خرید اقساطی به امری اجتناب‌ناپذیر و ضروری تبدیل شده‌است. خرید قسطی کالا از گذشته، در بین افراد و مخصوصا کارمندان مرسوم بوده‌است و کارمندان، بسیاری از هزینه‌های زندگی خود را مانند هزینه های خودرو، حوزه مصرف و FMCG، هزینه های مربوط به خانه، خرید پوشاک و غیره را به صورت اقساطی پرداخت می‌کردند.

در حال حاضر نیز خرید اقساطی راهکاری است که کارکنان جهت تسریع در دستیابی به یک کالا در کوتاه ترین زمان ممکن می توانند از آن بهره مند شوند.از دیگر سو، فروشندگان و تامین کنندگان منابع مالی مثل بانک ها و موسسات نیز از خرید اقساطی به عنوان یک روش فروش استفاده می کنند و  مشتریان بیشتری را جذب می کنند.

انواع خرید اقساطی

 • خرید اقساطی از طریق بانک ها:

در این روش، بانک به عنوان واسط بین خریدار و فروشنده عمل می کند و هزینه کالا را به صورت یکجا به صورت وام در قالب کارت اعتباری به خریدار پرداخت می کند. خرید اقساطی با بانک معمولاً شامل هزینه هایی مانند بهره، کارمزد های بانکی و هزینه پرداخت قسط است و فرد فقط می تواند در فروشگاه های طرف قرارداد با بانک مبلغ وام خود را خرید نماید و اقساط آن را به صورتن منظم و مطابق با جداول پیش بینی شده به بانک پرداخت نماید . در برخی موارد، برای خرید اقساطی با بانک، باید شرایط و مدت زمان بازپرداخت اقساط را با بانک توافق کنید.

 • خرید اقساطی از طریق فروشندگان:

در این مدل اقساطی، فروشنده با منابع مالی خود اقدام به تقسیط کالا می نماید و خریدار با مراجعه به فروشنده و انجام توافق با وی مبلغ خرید را به صورت اقساطی به فروشنده پرداخت می نماید. تضمین پرداخت می تواند چک، سفته ،نامه کسر از حقوق از سازمان ها، طلا و… باشد. در خرید اقساطی با فروشنده معمولاً هزینه هایی مانند بهره، هزینه مدیریت و هزینه پرداخت قسط است و امثال اینها به قیمت اصلی افزوده خواهد شد. در برخی موارد، برای خرید اقساطی با فروشنده، باید شرایط و مدت زمان بازپرداخت اقساط را با فروشنده توافق کنید.

 • خرید اقساطی از طریق شرکت های لندتک:

شرکت های لند تک به عنوان پلتفرم هایی که میان خریدار به عنوان وام گیرنده و فروشنده به عنوان وام دهنده در بستر اینترنت شکل می‌گیرند، مسیر وام دهی به افراد را ساده می کنند و با استفاده از انواع وام ها ، مانند وام خرید کالا، وام مسکن، وام خودرو و…  شیوه‌ای جدید در اعطای وام ایجاد نموده اند. 
شرکت های لندتک با حذف واسطه ها، رابطه‌های مستقیمی بین خریدار ، فروشنده و تامین کنندگان منابع مالی( بانک‌ها، موسسات مالی و …) ایجاد نموده اند و موانع و مشکلات سخت و پیچیده دریافت وام به روش سنتی را از بین برده اند.

با افزایش هزینه‌ها و نرخ تورم ، مردم و بالاخص کارمندان به دنبال راه‌هایی برای کاهش فشار مالی خود هستند. یکی از روش ها که افراد در این بین به آن روی آوده اند، استفاده از کارت‌های اعتباری و پرداخت اقساطی است. این روش به مردم این امکان را می‌دهد که پرداخت های خود را به صورت اقساطی و در بازه زمانی طولانی‌تر انجام دهند و از این راه قدرت مالی خود را افزایش و فشار هزینه های زندگی را کاهش دهند.

شایان ذکر است که استفاده از کارت‌های اعتباری و پرداخت اقساطی نیز نیاز به مدیریت مالی مناسبی دارد. در صورتی که اقساط افراد به موقع پرداخت نشود، کارت اعتباری ممکن است به عنوان یک بدهی شناخته شود و منجر به بد اعتباری افراد شود.بنابراین، قبل از بهره برداری از کارت‌های اعتباری و پرداخت اقساطی، لازم است میزان دریافتی ها و درآمد و هزینه‌های خود را به طور شفاف محاسبه کرده و از این مدل خرید با دقت و حساسیت بیشتری استفاده کنید.

حال در سالهای اخیر که نرخ تورم به شدت افزایش داشته است و قدرت نقدینگی افراد نیز کاهش چشمگیری داشته، روش های خرید اقساطی مخصوصا برای جامعه کارمندان بیش از پیش مورد استقبال قرار گرفته است.از این رو شرکت ها و سازمان هاجهت افزایش سطح کیفی و رفاه حال کارکنان خود اقدام به تهیه کارهای اعتباری و اپلیکیشن (خرید موبایلی )نموده اند.

شرکت ایزایران نیز به عنوان اولین ارائه دهنده کارت اعتباری با عنوان ثمین کارت،در سال 1379 و با تجربه موفق حکمت کارت، از سال 1398 مجددا وارد بازار لندتک در حوزه ملی شده است و با هدف ارائه خدمات اعتباری و اقساطی به جامعه کارمندان دولت توانسته بخشی از نیاز کارمندان را پاسخ دهد و با ارائه کارت اعتباری در قالب اپلیکیشن موبایل و حذف کارت فیزیکی و انعقاد قرارداد با فروشگاه های حضوری و اینترنتی بسیاری در توسعه این امر کمک نموده است.

یکی از قابلیت های که شرکت ایزایران به سازمان های بزرگ ارائه می دهد اعطای کارت اعتباری و اقساطی با برند مورد نظر سازمانها می باشد . در حال حاضر ریل کارت کارت اعتباری مختص کارکنان محترم شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران ، هما کارت مخصوص کارکنان محترم شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران ، ثمین کارت مخصوص سایر سازمان ها با جمعیت زیر 50.000 نفر می باشد.

و در سال 1401 نیز با انعقاد قرارداد با وزارت آموزش و پرورش و به پیشنهاد وزیر محترم وقت آموزش و پروش “توانا کارت ، کارت اعتباری و اقساطی ویژه جامعه فرهنگیان و معلمین سراسر کشور به بهره برداری رسید.

در حال حاضر به دلیل کاهش قدرت خرید، کاهش نقدینگی، کاهش ارزش پول، افزایش قیمت کالاهای مورد نظر، افزایش هزینه های خانوار، افزایش سطح توقعات و انتظارات خانوارها ، افزایش نرخ تورم، احتیاج فوری به خرید برخی کالاها، ضرورت خرید اقساطی بیش از پیش مشاهده میشود.

در این بین عدم دسترسی به ضامن معتبر، پایین بودن رتبه اعتبار سنجی، پیچیدگی اخذ نامه کسر از حقوق از معاونت مالی و منابع انسانی سازمان، تهیه چک و سفته و… برخی از دغدغه های کارمندان برای یک خرید اقساطی جهت خرید کالا و خدمات می باشد .

اما راهکاری که در بین این همه دغدغه برای معلمان و فرهنگیان گرامی در نظر گرفته شده ، استفاده از توانا کارت فرهنگیان است توانا کارت کارت اعتباری ویژه معلمین است که مزایای زیادی را برای وزارت آموزش و پروش و جامعه معلمین به دنبال دارد که برخی از مزایای آن مقاله “توانا کارت فرهنگیان ، طرحی جهت تقویت قدرت خرید جامعه معلمین” آورده شده است.

خرید اقساطی یک پیشنهاد یا یک ضرورت؟

خرید اقساطی برای برخی افراد ممکن است یک پیشنهاد جذاب باشد، در حالی که برای فرهنگیان و معلمان یک ضرورت است و به دلیل محدودیت بودجه و کاهش نقدینگی امکان خرید نقدی کالاهایی که نیاز دارند را در مواقع لزوم ندارند.

از طرف دیگر، خرید اقساطی  این امکان رابه فرهنگیان و معلمان گرامی می دهد که کالاهایی را که به دنبال آن هستند، بدون نیاز به پرداخت کامل هزینه، بخرند. برای مثال، اگر شما به دنبال خرید یک گوشی موبایل جدید هستید، اما نتوانید هزینه آن را به صورت کامل پرداخت کنید، این روش می تواند برای شما یک پیشنهاد جذاب باشد زیرا توانا کارت با فروشگاه های حضوری و یا اینترنتی زیادی در سراسر کشور طرف قرار است و می توانید ازطریق درگاه پرداخت اینترنتی توانا -ثمین ، به راحتی اقساطی خرید نمائید.

خرید اقساطی با توانا کارت فرهنگیان ،خریدی امن

در ادامه، به بررسی امکان خرید اقساطی با توانا کارت، اپلیکیشن مبتنی بر مویابل هوشمند، برای انجام خرید اقساطی فرهنگیان و معلمان، خواهیم پرداخت. با استفاده از توانا کارت، کاربران می توانند به راحتی خرید انجام دهند و از این امکان بهره مند شوند.

نحوه فعالسازی و ثبت نام توانا کارت

برای خرید اقساطی با توانا کارت، کلیه فرهنگیان گرامی می بایست از طریق ثبت نام در پنجره واحد خدمات الکترونیک وزارت آموزش و پرورش به نشانی https://my.medu.ir نسبت به درخواست و فعالسازی تواناکارت خود اقدام نمایند، و از طریق گزینه توانا در بخش “رفاهی”  نسبت به ثبت نام در این طرح  و فعالسازی کارت  اعتباری خود اقدام نمایند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در اینخصوص پیشنهاد می گردد مقاله “راهنمای فعالسازی طرح توانا از طریق پنجره واحد خدمات آموزش و پرورش ” را مطالعه نمائید.استفاده از خرید اقساطی با توانا کارت، به جامعه معلمین  و فرهنگیان گرامی این امکان را می دهد تا به راحتی و با اطمینان، خرید خود را انجام دهند و در عین حال، از محدودیت بودجه خود رهایی پیدا کنند.

مزایای خرید اقساطی توانا کارت

از جمله مزایای توانا کارت فرهنگیان می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

 • افزایش توان خرید جامعه معلمان و فرهنگیان
 • امکان بازپرداخت مبلغ خرید بصورت اقساط بلند مدت
 • امکان خرید اقساطی انواع کالا بدون نیاز به درخواست  وام  و بدون نیاز به گواهی کسر از حقوق
 • امکان خرید اقساطی انواع کالای بادوام  بدون نیاز فیش حقوقی
 • امکان خرید در کلیه صنوف (لوازم خانگی، موبایل و کالای دیجیتال، صوتی و تصویری ، پوشاک ، فرش و مبلمان ، سوپر مارکت ، سفر و گردشگری ، رستوران،سلامت و پزشکی ، طلا و جواهر ، بیمه ، دکوراسیون ، ورزش و تندرستی ، خدمات خودرویی ، کالای خواب، خدمات ساختمانی ، آجیل و خشکبار ، هدایا و …)
 • امکان خرید با ابزارهای امن و نوین پرداخت
 • شروع باز پرداخت اقساط از حقوق ماه بعد از خرید و با تنفس اولیه متوسط ۴۵ روز
 • بدون نیاز به دریافت کارت فیزیکی و تحمیل هزینه های جانبی به جامعه معلمین و استفاده از اپلیکیشن بجای کارت اعتباری
 • ارائه تخفیفات ویژه توسط برخی فروشگاه های طرف قرارداد
 • امکان خرید اینترنتی از اکثر فروشگاه های طرف قرارداد

پشتیبانی توانا کارت

مرکز تماس توانا کارت با شماره تماس  ۰۲۱۷۱۴۰۰۹۰۰ آماده پاسخگویی به جامعه معلمین و فرهنگیان سراسر کشور می باشد و پذیرای انتقادات ، پیشنهادات و شکایات شما فرهنگیان گرامی باشد. ضمنا جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اپلیکیشن توانا کارت می توانید به بخش سوالات متداول مراجعه و پاسخ برخی از سوالات خود را از این طریق بدست آورید.

[kk-star-ratings kksr-shortcode]
فهرست مطالب

محبوب ترین مطالب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *